הסבר כללי על מערכת ג׳ומלה – בניית אתרים במערכת ג׳ומלה:

מערכת ג׳ומלה היא אחת המערכות הפופלאריות ביותר לניהול תוכן וובי ולבניית אתרים, מערכת גומלה יצאה לאור בשנת 2005, באותה שנה המערכת גם זכתה בפרס פרוייקט הקוד הפתוח הטוב ביותר (לשנת 2005 כמובן) ומאז סללה לעצמה דרך מאתגרת וכיום נחשבת לאחת המערכות לניהול תוכן וובי המובילה בארץ ובעולם.
ג׳ומלה הינה מערכת לניהול תוכן לאתרים (מערכת CMS).
לצורך ישור קו גם לקוראים שאינם מתחום ההיטק – מערכת לניהול תוכן, היא יישום שמיועד לניהול, שדרוג ופרסום תכני Web באינטרנט(כמו דרופל ומערכת וורדפרס)
כמו מערכת וורדפרס גם מערכת ג׳ומלה נכתבה ותומכת בשפת PHP וכמו כן המידע נשמר בה בבסיס הנתונים MySQL. וישנה אפשרות לערוך במערכת ג׳ומלה גם בשפת HTML.

בשנת 2005 (שנת ההשקה של JOOMLA) המערכת צברה כמעט 2.5 מיליון הורדות ובנין שנת 2007-11 עברה את רף ה- 21 מיליון הורדות.

כמו כל מערכת קוד פתוח אשר מתבססת על קהילת מתכנתים עולמית, גם ג׳ומלה עיצבה לעצמה קהל מתכנתים אשר פיתחו מעל 10,000 הרחבות (פלאגינים).

גרסאת האלפא הראשונה של ג׳ומלה יצאה לאור בסוף שנת 2006 ומוכרת כ- ג׳ומלה 1.5. במהלך השנים יצאו עוד גרסאות נוספות ושידרוגים נוספים. כשהגרסא הרשמית האחרונה של ג׳ומלה יצאה בנובמבר 2013 ומאז ועד היום מערכת גו׳מלה איננה השתדרגה עוד.

למה לבנות אתר בג׳ומלה / Joomla ולא לבחור מערכת אחרת לניהול תוכן?
בגו׳מלה תוכלו לבנות אתר ללא כל ידע בקוד.
במערכת ג׳ומלה תוכלו לבחור בין מאות תבניות בעברית, בנוסף תוכלו להרחיב את האתר על ידי מגוון גדול ביותר של רכיבים בתחומים רבים ושונים כגון עורכי טקסטים, חנויות אלקטרוניות, מנהלי הרשאות, פורומים, רכיבי תצוגת פלאש ועוד.
במערכת ג׳ומלה ישנה אפשרות לגישה לקוד כך שמתכנת תמיד יוכל לכתוב לכם דפים בשפת HTML ולעצב אותם בשפת CSS.

קידום אתר במערכת ג׳ומלה / Joomla:

אמנם על פני מערכות קוד סגור כמו Wix,2all, קונימבו, site123 ועוד, אתרים במערכת ג׳ומלה זוכים לאופציה לקידום טוב יותר, אח ישנן מערכות לניהול תוכן טובות יותר ממערכת Joomla ואני אסביר:
על מנת לקדם אתר בצורה אורגנית, כמו כן יש צורך בגישה מלאה לקוד, בגו׳מלה שלא כמו במערכות קוד סגור – יש את זה, כי למרות הפשטות שבה היא עדיין מערכת קוד פתוח.
לכן ישנה אפשרות להוספת תגיות, תגיות מטא וכו.
אופטמיזציית אתר ג׳ומלה למנועי החיפוש – זה מאוד פשוט, ככל שישנם יותר מפתחים אשר עובדים על אותה פלטפורמה כך עולה המהירות של כל עדכון, כל תוכנה, כל גרסא, וכל צפצוף של מנוע חיפוש כזה או אחר, ישר אלפי מתחנתים בעולם עובדים על מנת לשדרג את המערכת ולהתאים אותה לסטנדרטים החדשים, כמו כן ככל שישנם יותר מפתחים בפועל הסיכוי לטעות קטן יותר. אז עכשיו אחרי שבלבלתי אותכם לגמריי אתם בטח מתים לשאול אם ג׳ומלה היא מערכת ניהול תוכן אופטימלית למנועי חיפוש או שלא.
בואו נגיד ככה, האתר שאתם נמצאים בו כרגע בנוי על בסיס מערכת וורדפרס והדף הספציפי בו אתם גולשים מדבר על מערכת ג׳ומלה. בואו נראה כמה זמן ייקח לו לעקוף את כל אתרי ג׳ומלה שבדרך למעלה ולהגיע ולהיות אחד משלושת המקומות הראשונים.
אני באופן אישי בתור מקדמת אתרים רואה בשנים האחרונות פחות ופחות אתרי ג׳ומלה תופסים מקומות ראשונים במנועי החיפוש, למרות שעדיין ישנם כמות לא מבוטלת של אתרים הבנויים על בסיס מערכת ג׳ומלה אשר נמצאים בדירוגים גבוהים.
ֿהתאמת אתר ג׳ומלה למובייל – אם במערכות קוד פתוח אחרות כבר מזמן הבינו שאתר שלא מותאם למובייל שווה ערך לחצי אתר, במערכת ג׳ומלה עדיין לא הבינה זאת, ועל מנת להתאים אתר ג׳ומלה לנייד יש צורך או בבניית אתר מותאם לנייד או במתכנת על מנת לעבור על כל האתר ולהפוך אותו לרספונסיבי
דחיסת קבצים – אין צורך לפרט, בג׳ומלה תצטרכו מתכנת.
דחיסת תמונות – ישנם הרחבות שעושות זאת, לרוב תוך כדי הורדת רזולוציית התמונה.

חסרונות מערכת ג׳ומלה / Joomla:

עקב כך שגומלה מערכת גמישה וחזקה אשר כוללת מערכת נעילות שתפקידה לבקר התנגשויות עריכה ישנה אפשרות להתקנה של מספר מעבדי תמלילים והתקנה של מנהל המשתמשים והגדרה של כל משתמש (גם אם הוא בדרגת מנהל) להציג לו עורך תמלילים אחר.
אפשרות זו גרמה להמון משתמשי צד שלישי (אנשים ששילמו לאדם אחר לרוב מפתח לבניית אתר) להישאר עם אתר מסובח ומסורבל לשינוי ועיצוב מחדש.

חיסרון נוסף במערכת ג׳ומלה הוא שדרוגים לא רגילים, אם ישנו משהו ממש מיוחד שצריך לפתח, לרוב המחיר להרחבה במערכת ג׳ומלה יהיה מחיר של בניית שדרוג מאפס, מה שבמערכות אחרות יכול להיות הרבה יותר זול.

לסיכום:

ג׳ומלה הינה מערכת לניהול תכנים ידידות ופשוטה באופן יחסי למתכנת ולמשתמש הסופי, היא יכולה לתת מגוון עצום של פתרונות זולים ואיכותיים, בעיות העיקריות שלה הם לטווח הרחוק הן באופציות קידום אורגני והן בשדרוגים מיוחדים מותאמים באופן אישי.
לכן, לרוב בחברות בניית אתרים, תוכלו לשים לב שלקוח שמבקש את בתקציב נמוך בלי אלמנטים מיוחדים ולא יותר מדי גדול, ההמלצה של חברת בניית האתרים תהיה לבנות לו את האתר על בסיס מערכת ג׳ומלה, חברות קצת יותר קשובות ואכפטיות יציגו ללקוח את ההבדלים בין בניה על בסיס מערכת וורדפרס ועל בסיס מערכת ג׳ומלה. ואת האפשרויות או חוסר האפשרויות העתידיות של האתר.

2017-07-20T11:23:31+00:00