נעים להכיר דרופל:
דרופל היא מערכת לניהול תוכן (cms) אשר בדומה למתחרות שלה וורדפרס וגו׳מלה, גם היא מפותחת על בסיס קוד פתוח.המערכת נותנת גישה לתצורת ניהול תוכן חופשית וחינמית.דרופל פותחה בשנת 2000 על ידי דרייס בויטר ועלתה רשמית לאוויר בשנת 2003.
מערכת הניהול דרופל מאפשרת פיתוח אתר בצורה עצמאית על ידי שימוש בתבניות מובנות או על ידי אפשרות פיתוח עצמאי. בתחילת דרכה, דווקא הייתה נוחה מאוד אך מה שקרה משנה לשנה הופכת להיות נגישה וקלילה יותר ויותר דווקא למעצבים ולמשתמשים שאינם מגיעים עם ידע בתכנות.
דרופל כמערכת ניהול תוכן בסיסית ניתנת בחינם ובנויים על גביה מאות אלפי אתרים.

אופי ומבנה מערכת דרופל:
מערכת דרופל מורכבות כמו המון מערכות אחרות לניהול תוכן מתבניות ומפלאגינים. בדרופל באופן ספציפי, שינו קצת את המילים כדי להוסיף ״פלפל״ לכל החלק התכנותי, לתבניות קוראים תכני ליבה /Core ולתוספים/Plugins קוראים מודולים.
דרופל מגיעה כמו כמעט כל שאר המתחרות שלה בשוק עם מודולים בסיסיים המורכבים ממודול תגובות, מודול פוסטים, מודול של ענני תגיות, מודול להקמת פורום וכו׳. כמו כן, ניתן תמיד להרחיב את המערכת ולהוסיף אליה פיתוחים או בשפת דרופל רכיבים נוספים. רכיבים אלה הם מעין פלאגינים אשר נוספים אל הליבה של המערכת ונותנים מענה ופתרונות לפיתוחים נוספים שפותחו ונתרמו על ידי מפתחים.
בנוסף לכך, דרופל מגיעה עם מודול בסיסי של חלוקה לשלושה רמות של הרשאות:
הרשאת מנהל – דומה להרשאת Admin כמו ברוב מערכת לניהול תוכן (cms).
הרשאת משתמש – כלומר הרשאה של משתמש אשר נרשם לאתר, או במידה וזהו אתר קניות אונליין אז כל משתמש אשר פתח חשבון באתר.
משתמש אורח – הרמה הנמוכה ביותר של משתמשים שמדברת על משתמש שאינו רשום באתר ורק מבקר בו.
מכיוון שמערכת דרופל מגיעה עם אפשרות בסיסית לניהול משתמשים ורמות משתמשים כמו המתחרות וורדפרס וג׳ומלה. ניתן במערכת דרופל לפתח את ההרשאות וליצור הרשאות נוספות. כמו כן, על בסיס אופציית ההרשאות ניתן לפתח סוגי אתרים שונים ומגוונים, לדוגמא: אתר שהוא רשת שיווק שותפים או אתרי רשתות חברתיות וכו׳.

בניית אתר בחינם בדרופל:
כמו שציינתי בפסקה הקודמת, מערכת דרופל ידועה כמערכת ששמה דגש על חווית המשתמש, ועל כן, משנה לשנה דרופל קשה יותר למפתחים וקלילה יותר לציבור הפרטי.
בדרופל אפשר לבנות אתרים בחינם, אך נדרש ידע בסיסי מסויים והבנה במערכת שעדיין, ביחס למתחרות שלה מסורבלת עבור משתמשים חדשים.

סוגי אתרים שניתן לפתח בדרופל:
ניתן להשתמש בדרופל לפיתוח וניהול אתרים תדמיתיים, ולאתרים בעלי פיתוחים ברמה גבוהה יותר וזאת באמצעות הממשק שלה. יחד עם זאת, עבור משתמש דרופל שאינו מגיע עם רקע מקדים בתכנות ופיתוח, יהיה קשה יותר להגיע לרמת פיתוח גבוהה מבחינת פונקציות שונות ודרישות מערכת, לדוגמא: חנות וירטואלית, קטלוג, אתרי הכריות וכו׳.
לשם כך, יש לקחת את המערכת הניתנת ולפתח עבורה תוספים אשר ייתנו מענה על דרישות האתר.
כלומר, למתכנת יהיה קל יותר לפתח על בסיס מערכת ג׳ומלה ולמי שמגיע ללא ידע מקדים, יהיה קל יותר לקחת תבנית מוכנה שלא כוללת בתוכה פונקציות מסובכות, להתיישב על הקיים ולערוך את השינויים הנדרשים לו בהתאם ואילו מפתח יוכל על בסיס מערכת הניהול דרופל לפתח אתרים ברמה גבוהה ובעלי פונקציות מורכבות יותר.

על איזה שפות בנויה מערכת דרופל? :
מערכת דרופל כתובה בעיקר בשפת PHP מעט מאוד בשפת JavaScript, מבחינת הפרונט כמובן מדובר על HTML5 ו – CSS3. על כן, על מנת להריץ את דרופל, דרישות השרת המינימליות יהיו הרצה של PHP , אפשרות גישה לבסיס הנתונים DB לינוקס, אפאצ׳י – Mysql.
לחלופין, במידה ואתם ממש אתם רוצים, אפשר להריץ את דרופל גם על סביבת Windows בעזרת XAMPP או כל תוכנה לסביבת עבודה לוקאלית שנותנת את הפיתרון.

תמיכת דרופל בעברית:
מבחינת התמיכה, כמו ברוב מערכות התוכן העדיפות וברירת המחדל איתה מגיעה המערכת היא כמובן באנגלית. כמו כן, גם הפיתוח נעשה תמיד באנגלית. מבחינת פרונט המערכת – בעבר, מי שרצה בכל מקרה שהמערכת תעבוד בשפה העברית היה יכול להעלות קובץ תרגום. החל מגירסה 8 ישנה אפשרות להתקנת הפרונט בעברית ובשפות נוספות.

תחזוקת אתר דרופל:
אתר דרופל נחשב כאתר קליל מאוד לתחזוקה, לרוב ידרש ממפתח האתר שלכם (בסוף בניית האתר) כמה דקות ספורות להעביר לכם את הדרכה מלאה על שינוי ועריכה של תכנים, כל זאת ללא ידע בקוד.
מכיוון ודרופל היום מאוד נגישה לקהל המשתמשים והגרפיקאים, ורוב הפיתוחים בה כבר קיימים,  חברות רבות מציגות את עצמם כמפתחות דרופל כאשר בפועל יש להן רק ידע בסיסי ביותר בהתקנת תוספים ופיתוחים במערכת והתאמת המערכת לצרכים של אותו הלקוח.

קידום אתר דרופל:
בבסיס המערכת היא נוחה מאוד גם עבור הלקוח הסופי לקידום וגם למקדם האתרים. ישנה אפשרות צפייה ועריכה מהירה של הקוד, אפשר להוסיף בקלות רבה תגיות ותאורים, והמערכת מוכרת ונסרקת. הבעיה הקשה יותר עם אתרי דרופל, נכון להיום, המערכת לא מעודכנת בצורה מספקת ולא מתאימה בצורה מושלמת לרוב מנועי החיפוש. אפשר לראות זאת גם בעין לא מקצועית אם נשווה אתר דרופל שנבנה השנה לצד אתר זהה שנבנה בוורדפרס באותו פרק זמן: נוכל לראות שאתר הוורדפרס יקבל בצורה אוטומטית התאמה ורספונסיביות מלאה למובייל ואילו לאתר דרופל נצטרך לעשות התאמות מיוחדות והמון פעמים מפתחים רבים יוצרים אתר שונה למובייל, מה שמאט פי 2 את תהליך הקידום ויוצר מצב בו במקום לקדם אתר אחד שנראה טוב בכל גודל מסך אנו מקדמים 2 אתרים נפרדים לגמרי. אחד המותאם למחשב הנייח ואחד למובייל. ומה עם טאבלט?
תקלות שבאתרי וורדפרס לצורך העניין לא תתקלו בהם.
בנוסף, מבחינת אופטימיזציה למנועי חיפוש אפשר להתאים את דרופל בצורה מייטבית כך שתקבל דירוג גבוה. אך, אם תעשו את אותו הדבר בדיוק במערכת ניהול מתקדמת יותר כמו וורדפרס, ההתאמות וחסכו לכם זמן יקר ולרוב יהיו פשוטות ונגישות יותר.
הבדיקה הטובה ביותר שלי הייתה כשהחלטתי לעשות השוואה של 3 אתרים ללא אופטימיזציה, ללא התאמת רספונסיביות, בכל שלושת האתרים כתוב בדיוק אותו התוכן. רציתי לבדוק מי מבין האתרים יתקדם בקצב מהיר יותר. האחד היה בנוי על מערכת דרופל, השני על מערכת ג׳ומלה והשלישי על בסיס וורדפרס.
התוצאות כמובן לא היו מפתיעות שום מפתח מנוסה… האתר שנבנה על ידי מערכת וורדפרס התקדם בקצב מסחרר, בהבדל מטורף ובמהירות גבוהה, במקום השני אתר הג׳ומלה, שלישי ואחרון אתר דרופל. המקום השני והשלישי היו צמודים בעשרות תוצאות מהמקום הראשון.

לסיכום:
בכל שאלה בנוגע לפיתוח אתר אינטרנט על בסיס מערכת ג׳ומלה, דרופל, וורדפרס או מערכת בהתאמה אישית אתם מוזמנים לצלצל לטלפון – 052-7987711 ולהתייעץ, או להשאיר לנו פנייה במייל : Sitelstudio@gmail.com
סיון – מתכנתת ומנהלת תוכן