נעים להכיר דרופל:
דרופל היא מערכת לניהול תוכן (cms) אשר בדומה למתחרות שלה וורדפרס וגו׳מלה, גם היא מפותחת על בסיס קוד פתוח, ונותנת גישה למערכת ניהול תוכן חופשית, וחינמית. פותחה בשנת 2000 על ידי דרייס בויטר ועלתה רשמית לאוויר בשנת 2003.
מערכת הניהול דרופל מאפשרת פיתוח אתר גם בצורה עצמאית על ידי שימוש בתבניות מובנות וגם על ידי אפשרות פיתוח עצמאי. כשבתחילת דרכה דווקא הייתה יותר נוחה למפתחים ומשנה לשנה הופכת להיות נגישה וקלילה יותר ויותר למעצבים ולאנשים פרטיים ללא ידע בתכנות.
דרופל כמערכת ניהול תוכן בסיסית ניתנת בחינם ובנויים על גביה מאות אלפי אתרים.

אופי ומבנה מערכת דרופל:
מערכת דרופל מורכבות כמו המון מערכות אחרות לניהול תוכן מתבניות ומפלאגינים. בדרופל באופן ספציפי שינו קצת את המילים כדי להוסיף קצת פלפל לכל החלק התכנותי ולתבניות קוראים תכני ליבה /Core ולתוספים/Plugins קוראים מודולים.
דרופל מגיעה כמו כמעט כל שאר המתחרות שלה בשוק עם מודולים בסיסיים המורכבים ממודול תגובות,מודול פוסטים, מודול של ענני תגיות, מודול להקמת פורום וכו׳. כמו כן ניתן תמיד להרחיב את המערכת ולהוסיף אליה פיתוחים או בשפת דרופל רכיבים נוספים. רכיבים אלה הם מאין פלאגינים אשר מתווספים אל הליבה של המערכת ונותנים מענה ופתרונות לפיתוחים נוספים שפותחו ונתרמו על ידי מפתחים.
בנוסף לכף דרופל מגיעה עם מודול בסיסי של חלוקה לשלושה רמות של הרשאות:
הרשאת מנהל – דומה להרשאת Admin כמו כמעט בכל מערכת ניהול תוכן.
הרשאת משתמש – כלומר הרשאה של משתמש אשר נרשם לאתר או במידה וזהו אתר קניות אונליין אז כל משתמש אשר פתח חשבון באתר.
ומשתמש אורח – הרמה הנמוכה ביותר של משתמשים שמדברת על משתמש שאינו רשום באתר ורק מבקר בו.
מכיוון שמערכת דרופל מגיעה עם אפשרות בסיסית לניהול משתמשים ורמות משתמשים כמו המתחרות וורדפרס וג׳ומלה. ניתן במערכת דרופל לפתח את ההרשאות וליצור הרשאות נוספות. כמו כן ניתן על בסיס אופציית ההרשאות לפתח סוגי אתרים שנבנים על בסיס ההרשאות כמו למשל אתר שהוא רשת שיווק שותפים או אתרי רשתות חברתיות וכו׳.

בניית אתר בחינם בדרופל:
כמו שציינתי בפסקה הקודמת, מערכת דרופל ידועה כמערת ששמה דגש על חווית משתמש ועל כן משנה לשנה דרופל קשה יותר למפתחים וקלילה יותר לציבור הפרטי.
בדרופל אפשר לבנות אתרים בחינם אך נדרש ידע בסיסי מסויים והבנה במערכת שעדיין יחסית למתחרות שלה מסורבלת למשתמשים חדשים.

סוגי אתרים שניתן לפתח בדרופל:
ניתן להשתמש בדרופל לפיתוח וניהול אתרים תדמיתיים וגם אתרים בעלי פיתוחים ברמה גבוהה יותר באמצעות הממשק שלה. עם זאת למשתמש דרופל פרטי (הכוונה ללא ידע בתכנות ופיתוח) יהיה קשה יותר להגיע לרמת פיתוח גבוה מבחינת פונקציונליות ודרישות מערכת כמו אתר חנות וירטואלית, קטלוג, אתרי הכריות וכו׳.
לשם כך יש לקחת את המערכת הניתנת ולפתח לה פיתוחי תוספים אשר ייתנו מענה על דרישות האתר.
כלומר למתכנת יהיה קליל לפתח על בסיס מערכת ג׳ומלה ולאדם הפרטי יהיה קל יותר לקחת תבנית מוכנה ללא פונקציות מסובכות, להתיישב על הקיים ולערוך את השינויים הנדרשים לו בהתאם ואילו מפתח יוכל על בסיס מערכת הניהול דרופל לפתח אתרים ברמה גבוהה ובעלי פונקציות מורכבות יותר.

על איזה שפות בנויה מערכת דרופל? :
מערכת דרופל כתובה בעיקר בשפת PHP מעט מאוד בשפת JavaScript, מבחינת הפרונט כמובן מדובר על HTML5 ו – CSS3. על כן על מנת להריץ את דרופל, דרישות השרת המינימליות יהיו הרצה של PHP , אפשרות גישה לבסיס הנתונים DB לינוקס, אפאצ׳י – Mysql.
לחילופין במידה וממש אתם רוצים אפשר להריץ את דרופל גם על סביבת Windows בעזרת XAMPP או כל תוכנה לסביבת עבודה לוקאלית שנותנת את הפיתרון.

תמיכת דרופל בעברית:
מבחינת התמיכה כמו ברוב מערכות התוכן העדיפות והדפולט איתה מגיעה המערכת היא כמובן באנגלית. כמו כן גם הפיתוח נעשה תמיד באנגלית. מבחינת פרונט המערכת בעבר מי שרצה בכל מקרה שהמערכת תעבוד בשפה העברית היה יכול להעלות קובץ תרגום. – החל מגירסה 8 ישנה אפשרות כבר להתקנת הפרונט בעברית ובשפות נוספות.

תחזוקת אתר דרופל:
אתר דרופל נחשב כאתר קליל מאוד לתחזוקה, לרוב ידרש ממפתח האתר שלכם בסוף בניית האתר ממש כמה דקות ספורות להעביר לכם הדרכה מלאה על שינוי ועריכה של תכנים, כל זאת ללא ידע בקוד.
מכיוון ודרופל היום מאוד נגישה לקהל המשתמשים והגרפיקאים ורוב הפיתוחים בה כבר קיימים הרבה מאוד חברות מציגות את עצמם כמפתחות דרופל שבפועל יש למי שעומד מאחורה רק ידע בסיסי ביותר בהתקנת תוספים ופיתוחים במערכת והתאמת המערכת לצרכים של אותו הלקוח.

קידום אתר דרופל:
בבסיס המערכת היא נוחה מאוד גם עבור הלקוח הסופי לקידום וגם למקדם האתרים. ישנה אפשרות צפייה ועריכה מהירה של הקוד, אפשר להוסיף בקלות רבה תגיות ודיסקריפשנים, והמערכת מוכרת ונסרקת. הבעיה הקשה יותר עם אתרי דרופל שנכון להיום המערכת לא מעודכנת בצורה מספקת. ולא מתאימה בצורה מושלמת לרוב מנועי החיפוש. אפשר לראות זאת גם בעין לא מקצועית אם נשווה אתר דרופל שנבנה השנה על יד אתר וורדפרס שנבנה השנה, נוכל לראות שאתר הוורדפרס יקבל בצורה אוטומטית התאמה ורספונסיביות מלאה למובייל ואילו לאתר דרופל נצטרך לעשות התאמות מיוחדות והמון פעמים מפתחים רבים יוצרים אתר שונה למובייל מה שמאט פי 2 את תהליך הקידום ויוצר מצב בו במקום לקדם אתר אחד שנראה טוב בכל גודל מסך אנו מקדמים 2 אתרים נפרדים לגמרי אחד המותאם למחשב הנייח ואחד למובייל. ומה עם טאבלט? וסמארט טיוי?
תקלות שבאתרי וורדפרס לצורך העניין לא תתקלו בהם.
בנוסף מבחינת אופטימיזציה למנועי חיפוש. אפשר להתאים את דרופל בצורה מייטבית כך שתקבל דירוג גבוה. מה רק שאם תעשו את אותו הדבר בדיוק במערכת ניהול מתקדמת יותר כמו וורדפרס, ההתאמות ייקחו הרבה פחות זמן. ולא יהיו התנגשויות.
הבדיקה הטובה ביותר שלי הייתה כשהחלטתי לעשות השוואה של 3 אתרים ללא אופטימיזציה ללא התאמה בכל אתר כתוב בדיוק אותו התוכן. ולבדוק מי מהאתרים יקודם מהר יותר. האחד היה בנוי על מערכת דרופל, השני על מערכת ג׳ומלה והשלישי על בסיס וורדפרס.
התוצאות כמובן לא היו מפתיעות שום מפתח מנוסה… האתר הוורדפרסי שייט קדימה בהבדל מטורף ומהירות גבוה אחריו אתר ג׳ומה ולבסוף אתר דרופל כשבין אתר ג׳ומלה לדרופל לא היה הפרש די קטן.

לסיכום:
בכל שאלה בנוגע לפיתוח אתר אינטרנט על ג׳ומלה , דרופל, וורדפרס, או מערכת בהתאמה אישית מוזמנים לצלצל לטלפון – 052-7987711 ולהתייעץ, או להשאיר לנו פנייה במייל : Sitelstudio@gmail.com
סיון – מתכנתת ומנהלת תוכן

2018-05-21T11:04:01+00:00

Leave A Comment