לפני שנתחיל קודם כל ברוכים הבאים לכל מי שהגיע לקרוא את המאמר, שמי סיון פניץ ואני מתכנתת ומנהלת התוכן באתר שלנו, בחרתי לדבר היום דווקא על נגישות והנגשה לאתרים מכיוון שאני רואה באופן יום יומי שישנו בלבול גדול בתחום החל ממי חייב על פי חוק להנגיש את האתר ועד למהו אתר מונגש ולאיזו רמת הגשה כדאי לי להגיע, המון תקנים והמון חוקים שבעיקר יוצרים בלבול וחוסר הבנה אצל בעלי האתרים, שמעתי גם המון אמירות כגון ״הנגשה פוגעת בקידום האתר״ או ״מי שעיוור במילא לא משתמש באינטרנט״.
אומנם אני רואה מצויין ואין לי שום נכות כזו או אחרת אז אני לא מכירה את הנושא לעומק. אבל אמירות כאלה נוגעות בי פוגעות ומעצבנות אותי באופן אישי. אני חושבת שאסור לנו בתור חברה לבוא ולעשות איקס על אוכלוסיה מסויימת ועוד יותר כשהאוכלוסיה הזו מהווה אחוזים די נכבדים מאיתנו. מיתוכם לוחמים לשעבר בצבא, אנשים שנפגעו תוך כדי הגנה עלינו. אני חושבת שעלינו כחברה לתקן את האמירות הפוגעניות הללו וכן להיות נגישים עבור כולם. לא לפגוע בחופש של אף אחד ולא למנוע מאף אחד נגישות לשום מקום וכמובן לשום אתר.
במאמר הזה אשתדל להציג לכם את העובדות כמו שהם. המאמר כתוב ממידע שאספתי קראתי וחקרתי בתחום הנגשת האתרים. בסופו של המאמר תוכלו לבחור אם להנגיש את האתר שלכם או לא. שנתחיל…?

מהי בכלל ניגשות לאתרים
כיום יש בשוק קהל גדול מאוד של אנשים בעלי מוגבלות לגשת לאינטרנט, ואנו יכולים לתת להם את הגישה כן להגיע לאינטרנט, אז למה שלא ניתן להם אותה?
נגישות אתרים היא היכולת שלנו בתור בעלי אתרים בראש ובראשונה להגיע עם האתר שלנו לקהל גדול יותר של משתמשים, ואני חושבת שזאת המתנה הראשונה שאנחנו מקבלים אחרי שהנגשנו את האתר שלנו. אני חושבת שכל בעלים של אתר בין אם זה אתר תדמיתי לבית עסק ובין אם אתר מכירות ובין אם זה בלוג – כולנו ניזונים ממשתמשים וכמה שיותר מהם, משתמשים מביאים קידום לאתר, לבלוג מקודם הם מביאים יותר קוראים ויותר תגובות וכמובן יותר כסף מפרסומות, לאתר מכירות יותר משתמשים מביאים מכירות של יותר מוצרים ולאתר תדמיתי הם יביאו מכירות גבוהות יותר של אותם השירותים. במילה אחרת כל בעל אתר יודע לחשב בקלות שיותר משתמשים = יותר כסף.
נגישות לאתרי אינטרנט זה במילה אחרת אתר אשר בוצעו בו התאמות נגישות על פי תקן כזה או אחר או ללא שום תקן. והנגישות בעצם מסירה מחסומים על מנת שאנשים עם מוגבלויות יוכלו לקבל רמת איכות, נוחות, ושירות בדיוק כפי שמקבל כלל הציבור. נגישות עצמה כוללת בתוכה מגוון רחב מאוד של נושאים שלא על כולם נדבר כאן, כגון נגישות לנכים במקומות פיזיים, התאמה של הדרכים והאמצעים בהם ניתן שירות זה או אחר, האופן שבו נמסר מידע לציבור וכן הנגשה של ערוצי השירות השונים.
כמו כל הנגשה שקיימת ההנגשה הספציפית הזאת מדברת על הנגשת אתרים ונגישות אתרים שיוויונית.
ההנגשה התפתחה מפאת הטכנולוגיה ההולכת ומשתדרגת, כיום המון נותני שירות נותנים את שירותיהם אונליין (ואני לא מדברת רק על בעלי עסקים) דוגמא לכך הוא חידוש דרכון, הזמנת תור למשרד הפנים, הוצאת טפסים, בירור שעות פתיחה של הדואר או בנק מסויים ויש עוד אלפי ומאות אלפי דוגמאות למתן שירות דיגיטלי אשר מנוע מחלק מהציבור, וזה עוד לפני שהגענו בכלל לדבר על בעלי עסקים שפועלים באינטרנט ואינם מונגשים כלל.
עכשיו שהבנו מהי נגישות באופן כללי נוכל להתמקד בנושא הבא.

למי מיועדת הנגישות
הנגישות מיועדת עבור כל אדם בעל מגבלה בינהם עיוורים, עיוורי צבעים, אנשים בעלי לקויות ראיה, אנשים בעלי קשיי קריאה כמו דיסלקציה, אנשים המשתמשים בתוכנת שמע עקב מוגבלות ועוד. מבחינה מספרית לכ- 20% מהאוכלוסיה הנגשת האתר תהפוך את החיים לקלים יותר במלוא מובן המילה. בינם גם אנשים מבוגרים שאינם רואים בצורה חדה וברורה כבצעירותם, זה יכול להיות ההורים שלכם, סבא וסבתא שלכם קרוב משפחה או חבר טוב.
בין האזרחים להם מיועדת נגישות האתרים אנחנו יכולים למנות לא רק אנשים בעלי מוגבלות ראייה ישנם גם אנשים בעלי מוגבליות שמיעה שאינם יכולים לשמוע את התוכן המועבר באינטרנט באמצעות חוש השמיעה.
נגישות נוספת היא עבור גולשים בעלי לקות מוטורית שאינם יכולים להשתמש כהלכה בעכבר ועל כן הם יכולים לגלוש באתר מסויים רק במידה ואפשר להשתמש ולנווט בו דרך המקלדת.
לכל אלו ועוד מיועדת הנגשת האתר. כשאנו באים להנגיש אתר אנחנו תורמים גם לעצמנו וגם לסביבה שלנו.

למה להנגיש את האתר

פעולות הנגשה מובילות:
1 – כפי שכבר ציינתי בפסקאות הקודמות הנגשת האתר תוסיף כמות משתמשים נוספים לאתר שלכם ובמקרים פרטיים מסויימים אם אתם היחידים המונגשים בתחומכם הרבה פעמים כמות המשתמשים החדשים שיחשפו לאתר תעלה באופן משמעותי.
2 – מתקשר גם לאחד – אתר שאחוז הכניסות שלו ביחס לכמות ההופעות שלו גדול מקבל Bonus Rate ביחס למתחריו או המילה אחרת מקודם על פני מתחריו מה גם שהזמן הממוצע עבור כל גולש יעלה משמעותית מכיוון שהמון נטישות (בערך עשרים אחוזים) היו של משתמשים בעלת מוגבליות, מהרגע שהאתר מונגש הם הופכים להיות משתמשים טובים שמעלים את זמן הביקור הממוצע באתר. בנוסף בונוסים נוספים יבואו ממנועי חיפוש וכמו כן יגיעו גם מאתרים אחרים שממליצים עבור אותם בעלי מוגבליות על אתרים מונגשים. כלומר זכיתם בקישורים איכותיים לאתר שלכם בלי להתאמץ בכלל.
3 – הנגשה היא חוץ מעזרה לאנשים בעלי מוגבלויות היא גם תרומה חברתית עצומה! שאין לתאר אותה בכלל לכן, אני מאמינה שכשנותנים משהו לחברה מקבלים הרבה יותר בחזרה, אבל זה כבר כל אחד והאמונה הפרטית שלו….

תקני נגישות קיימים:

קודם אסביר ונחויותכם גם טבלה המפרטת שינויים ותוספות:
ישנם באופן כללי ועקרוני 3 סוגי הנגשת אתר אינטרנט, אנסה להסביר כמה שאפשר על שלושתם:
A – רמת אי היא רמת הנגישות הנמוכה ביותר, האתר עומד בכל התקנים של רמה A אבל יכול לקחת תקנות מסויימות מרמות גבוהות יותר

הסבר

הרמה המומלצת בתקן הישראלי ת”י 5568

הרמה הנוכחית ב-2.0 WCAG

הסעיף

עבור שמע-בלבד מוקלט מראש )למשל: תוכנית רדיו מוקלטת(:

יש לספק חלופה טקסטואלית של ההתרחשות, בצורה מובנת, בעבור כל

תוכן המדיה)א(

AA

A

1.2.1. שמע-בלבד, וידאו-בלבד

(מוקלט מראש)

עבור וידאו-בלבד מוקלט מראש )למשל: סרטון הדרכה ללא קול(:

יש לספק חלופה טקסטואלית של ההתרחשות, בצורה מובנת, בעבור כל

תוכן המדיה)א( או

חלופה בשמע של ההתרחשות, בצורה מובנת, בעבור כל תוכן המדיה

AA

A

עבור וידאו + שמע שהוקלטו מראש )למשל: הקלטת הרצאה בווידאו(:

יש לספק כתוביות וגם יש לספק אחד מהשניים:

א. חלופה טקסטואלית של ההתרחשות, בצורה מובנת, בעבור

כל תוכן המדיה)א(

ב. תיאור שמע של ההתרחשות, בצורה מובנת, בעבור כל תוכן המדיה בערוץ שמע נוסף

AA

A

1.2.2. כתוביות )הקלטה

מראש(

1.2.3. תיאור בשמע או חלופה

למדיה )הקלטה מראש(

בכל דף רשת שיש בו תוכן טקסטואלי בעל מבנה היררכי, יצוינו כותרות בתגית H.

AA

AAA

2.4.10. כותרות לקטעים

הערה לטבלה:

)א( חלופה של כל תוכן המדיה היא העברת כל המידע )קולי או/וגם חזותי( כדי להבין את ההתרחשות )התסריט( במלואה.

את מי החוק מחייב להנגיש
אכיפה וענישה

למה לי להנגיש את האתר שלי

מחיר הנגשת אתר

תוספים מומלצים להנגשת אתרים

השפעת הנגשת האתר על הקידום

הנגשת אתר וורדפרס