AMP – השדרוג החדש לאתרים מבית Google  – אם הגעתם לעמוד הזה כנראה שאתם מתעניינים בקידום אתרים או בקידום ספציפי של האתר שלכם, כמו שאתם יודעים, Google שמה בשנים האחרונות דגש גדול מאוד על חיפוש מובייל. ועל כן כבר מלפני יותר משנתיים אתרים לא מותאמים למובייל הולכים ויורדים בדירוג שלהם בקצב מסחרר. חוץ מהשינוי הזה גוגל שמה דגש גדול מאוד על מהירות טעינה של אתרים במובייל. וכבר תקופה ארוכה היא מסבירה לנו איך לסדר ולשפר את זמני הטעינה שלנו במובייל.

מהו AMP?
טכנולוגיית ה – AMP היא פיתוח מבית גוגל ראשי תיבות של Accelerated Mobile Pages או בעברית עמודים מואצים לסלולר, הפיתוח עצמו, מדבר על החסרת סקריפטים והקטנת קבצי HTML5 לצורך זמני טעינה מהירים. התכונות המהירות של AMP אינם פועלות במחשבים ולא בטאבלטים למרות שכן אפשר להשתמש בדפי AMP בגרסאות הללו. דפי AMP אינם מוצגים בכל המכשירים הסללולרים אלא רק באלו התומכים בכך, ומומלץ להתאים תחילה את האתר למובייל או להפוך אותו לאתר רספונסיבי תרם פיתוח AMP לאתר.

איך נזהה דפי AMP?
בפעם הראשונה שהחלקתי על דף AMP הייתי מופתעת ומבולבלת בוא זמנית, זמן הטעינה היה כל כך קצר עד לא מורגש בכלל שלרגע הרגשתי שאני בכלל לא נמצאת בדיוק במנוע החיפוש גוגל ולא בטוח שבכלל הייתה פה פתיחה של אתר, הדפדוף באתרים האלו קליל הרבה יותר ותמיד ישנה אופציה לפתוח את האתר גם בגרסתו הרגילה והלא מואצת.
דפי AMP הם דפים שזמן הטעינה שלהם סופר מהיר, עד כדי כך שמנועי החיפוש הקדישו להם סליידר שלם בראש כל עמוד, את דפי AMP נזהה גם מבחינת הקוד שאליו יתווספו אלמטים שיהפכו אותו לכזה וגם גוגל תיתן לנו את תג המהירות שיוצג כמו בתמונה:

תמונה הממחישה איך נראה תג Google לדף המותאם AMP

תמונה הממחישה איך נראה תג Google לדף המותאם AMP

מטרת תג המהירות היא העדפת גולשים לדפים שזמן טעינתם מהיר מהמובייל, גוגל רוצים ליחד את האתרים שמותאמים בצורה מייטבית לגלישה מהירה ונוחה ולקדם אותם יותר על פני המתחרים.

דפי AMP נוכל גם לזהות דרך שורת הכתובת אליה יתווסף עוד חלק קצר שיכיל את אותה כתובת מתחם ובסופה יהיה סלש ואז AMP  ולפני זה יהיה הדומיין של גוגל. בדוגמא המוצגת בתמונה, כתובת amp תהיה: https://www.google.co.il/amp/sitel.co.il/בניית-אתרים-בדרופל/amp/ כלומר גוגל יוצרים מין סאב דף עבור אותו עמוד ספציפי שיושב ממש בשרתים של גוגל..  מה שמוביל אותנו לשאלה הבאה, והיא מה ההשפעה של כל התהליך הזה על קידום האתר שלנו האם זה לטובה, לרעה או שאולי בכלל אין השפעה.

קידום דפים ואתרים התומכים AMP?
קודם כל חשוב לי הלדגיש משהו שכמעט כל מקדם אתרים מתחיל יודע, וזה שאם דף מסויים באתר שלי נמצא בעמוד הראשון או בכל דירוג כזה או אחר וכל פעם שגולשים יקליקו עליו הם יועברו ב- Redirect לעמוד או אתר אחר אז ברור מאליו שככל שהזמן יעבור דירוג אותו דף תוכן ספציפי ילך וירד מהסיבה הפשוטה, שאין גישה לאותו דף תוכן באתר ובנוסף על אף שאותו עמוד נמצא בעמוד הראשון עדיין, אין הרבה אנשים שגולשים ונמצאים באתר פרקי זמן ארוכים ולכן לא מעלים את ה Boubos Rate שהאתר מקבל.
והשאלה הנדרשת היא מה קורה בדף AMP שבוא אין באמת מעבר ישיר לדומיין וגם אם אותו גולש באמת את הדף שלנו ונשאר בעמוד זמן לא קטן, ואפילו דפדף בין עוד עמודים מונגשים באתר שלנו (הכוונה היא כמובן להגשת סלולר ולא הנגשה כללית). בואו ננסה לענות.

נכון להיום, אין הודעה רשמית של גוגל אודות קידום מיוחד או דגש מיוחד אותו הם נותנים לאתרים תומכי טכנולוגיית AMP אולם עדיין אני כן מעוניינת לתת חוות דעת מנסיוני האישי, ניסיתי לכתוב פוסט אודות בניית אתרים בדרופל (למרות שהאתר שלי אפילו לא בנוי על דרופל) ורציתי לראות בניסוי שערכתי איך הפיכת אותו פוסט ספציפי לתומך AMP משפיעה או לא משפיעה אודות קידום אותו עמוד ספציפי. אז כתבתי את אותו התוכן (ללא התאמת AMP ) וכמובן בלי שלאתר שלי יש בכלל קשר לבניית אתרים בג׳ומלה שמתי את התגיות התאור וכל שנדרש כדי שהדף יקודם ושלחתי את העמוד להתאנדקסות. וקיבלתי אינדוקס לגיטימי בעמוד השלישי. חיכיתי יומיים וראיתי שאין שינוי מהותי בדירוג.
לאחר 2 ימים לקחתי את אותו הדף ויצרתי בוא את אותם ההתאמות הנדרשות ושוב אותו התהליך שציינתי מעלה. וקרא דבר מופלא! אותו הדף תוך מספר דקות בודדות אונדקס באופן אוטומטי במקום השני במילת המפתח בניית אתרים בדרופל. (לא שזו מילה קשה כל כך… אבל המאמץ היה עדיין פחות משעת עבודה).

אז אם אפשר לסכם את נושא קידום אתרים תומכי AMP בפסקה קלילה וקצרה, אני יכולה להגיד שמהחוויה האישית שלי כן ישנה התייחסות מלאה של Google אודות שימוש או חוסר שימוש בעמודים מואצים כן ישנה ספירה מלאה וכן יש מדדים מלאים ואני כן ממליצה בחום רב להנגיש אתרים ובמיוחד במידה ויש לכם אתר חדש אז יש לכם פה דרך קלילה ומצויינת לפרוץ קדימה לדירוגים ראשונים בלי יותר מדי מאמץ רק פעולה חד פעמית בסיסית שתהפוך את האתר שלכם נגיש , מותאם ומהיר יותר.

איך הופכים את האתר שלי לתומך AMP ?
קודם כל כמו בכל שאלה מהסוג הזה יש לה כמה תשובות, אם אתם לא מתכנתים אז אני תמיד ממליצה בעיקר למשהו כזה שהוא שירות עם תשלום חד פעמי כן לפנות למתכנת ולא לעשות זאת לבד. אני לא אדריך פה באופן מסודר איך לעשות זאת בצורה עצמאית מסיבה אחת בלבד. כשאנו יוצרים דפי AMP אנחנו יוצרים שכפול של אותם עמודים וכשאנחנו מנגישים לגוגל את כל האתר שלנו את לכל האתר אנחנו יוצרים שכפולים מותאמים סלולר. ושכפולים שלא מותאמים 100% יכולים ליצור בעיות וענישה של גוגל ומנועים נוספים ואפילו חוסר אינדוקס בכלל או סימון שחור. לכן, אם יש לכם אתר המבוסס על מערכת ניהול תוכן עצמאית (כמו דרופל, ג׳ומלה, וכו׳) אז אני ממליצה להשתמש בPlugs מובנים, ולבקש המלצת מתכנת.
ואם אתם משתמשים במערכת שהמתכנת שלכם פיתח במיוחד עבורכם, אני ממליצה פשוט לפנות לכל מתכנת כזה או אחר בארץ או בעולם ולבקש את העזרה הזו. תאמינו לי שזאת לא עבודה מסובכת וגדולה, ותענו בהקדם.